7 kroków do rozpoczęcia przygody z genealogią
.: Data publikacji 26-Mar-2003 :: Odsłon: 46365 :: Recenzji: 5 :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.
 1. Namaluj proste drzewo genealogiczne
  Najlepiej spisz imiona i nazwiska wszystkich Twoich bliskich i zaznacz relacje pomiędzy osobami. Mówiąc prościej narysuj choćby bardzo uproszczone drzewo genealogiczne. To pierwszy bardzo miły moment i szybki sfekt Twoich działań.
 2. Wybierz metodę gromadzenia danych
  Zobaczyłeś jak duże jest drzewo, które namalowałeś w krótkim czasie. Wiesz jak duża jest Twoja rodzina i na ile wytrwałym badaczem jesteś. Wiesz też, czy masz komputer, czy może jednak wolisz bardziej tradycyjne metody, jak chociażby papier i ołówek. Podejmij decyzję. Zawsze będziesz ją mógł zmienić, ale po co wykonywać pracę dwa razy, np. spisywać informacje na karteluszkach, a póżniej przepisywać je do formularzy.
 3. Spisz wszystkie informacje, które znasz
  Spisz wszystkie znane Ci daty i miejsca. Jeżeli masz dostęp do zdjęć wszystkich osób to zbierz je.
 4. Porozmawiaj z rodziną - zacznij od najbliższych i najstarszych
  Nikt tak nie zna daty urodzin Twojego wuja jak sam wuj, no chyba, że ma sklerozę ;) Dlatego porozmawiaj z rodzicami i dziećmi. Póżniej skontaktuj się z ich rodzinami itd. itd. aż dojdziesz do wszystkich ludzi w swojej miejscowości ;)
  Zacznij zbierać dane genealogiczne od rozmów z najstarszymi członkami rodziny. Zwykle są bardzo rozmowni i lubią na ten temat opowiadać. Ich wiedza to ogromny zasób wiadomości. Zapisuj wszystko. Czasami fantazjują ale będziesz miał zawsze czas by te wiadomości zweryfikować. Pamiętaj! Jutro może ich już zabraknąć a wraz z nimi stracisz ogrom wiadomości o rodzinie.
  Rady jak najlepiej przeprowadzić taką rozmowę znajdziesz w innym artykule.
 5. Sprawdź czy ktoś inny w rodzinie nie prowadził badań genealogicznych
  Jeżeli to byłby ktoś z najbliższej rodziny to pewnie być o tym wiedział, ale być może nosisz jakieś sławne nazwisko i ktoś wcześniej przygotował drzewo genealogiczne Twojego rodu. Nie zniechęcaj się tym, że znaczna część danych się nie zgadza z rzeczywistością (tak było w moim przypadku). Tak czy owak masz znacznie szybszy start.
 6. Sprawdź informacje w Internecie
  Jeżeli czytasz te informacje to pewnikiem chociaż jako tako posługujesz się Internetem. Jesteś więc przypuszczalnie na dobrej drodze do wykorzystania tej światowej pajęczyny do złowienia poszukiwanych przez Ciebie informacji. Jeśli nawet nie znajdziesz zapisanych wprost nazwisk czy dat dotyczących Twoich przodków to na pewno będziesz mógł zaczerpnąć pomocy innych genealogów.
 7. Odwiedź miejsca, gdzie żyli Twoi przodkowie
  Takie wizyty dają zazwyczaj mnóstwo informacji. Poza odwiedzinami swojej rodziny warto wybrać się na miejscowy cmentarz, być może odwiedzić miejscowego księdza itp. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu fotograficznego: bardzo się przyda.
I najważniejsze: pamiętaj, że to tylko zabawa. Jeżeli w którymkolwiek momencie trafisz na osobę, która nie będzie chciała z Tobą rozmawiać, nie będzie chciała pożyczyć zdjęcia do zeskanowania albo nawet celowo pomyli daty, czy miejsca to uśmiechnij się, wdech, policz do dziesięciu, a jak trzeba to do stu. Genealogia jest zabawą rodzinną, okazją do rodzinnych spotkań. Nie pozwól, aby stała się przyczyną waśni.

.: Powrót do działu Wprowadzenie :: Powrót do spisu działów :.