Wprowadzenie
.: Data publikacji 02-Mar-2003 :: Odsłon: 25782 :: Recenzja :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.
Genealogia oznacza niejednokrotnie zagłębienie się wiele wieków wstecz. Nie oznacza to jednak, że należy używać technologii z tamtych czasów. Technika komputerowa może znacznie ułatwić badania genealogiczne.

Programy komputerowe

Jeden z postujących na pl.soc.genealogia promuje używanie MS Excel jako narzędzia do przechowywania zebranych informacji genealogicznych. Chociaż osobiście uważam takie podejście za absolutnie błędne to jednak przywołuje je tutaj, aby zobrazować, że program jest na tyle dobry, na ile spełnia swoje funkcje. Jeżeli dla tego kogoś spełnia on wszystkie zadania to można na MS Excel'u pozostać.

Uważam jednak, że lepiej zastosować narzędzia specjalizowane do genealogii. Co to oznacza? Dla mnie oznacza to między innymi:
  • kosztujący logiczne pieniądze, najlepiej darmowy
  • pełna obsługa polskich znaków
  • pełna obsługa formatu wymiany danych genealogicznych GEDCOM
  • możliwość wprowadzania relacji pomiędzy poszczególnymi osobami
  • możliwość wprowadzania wszystkich możliwych zdarzeń, dat i miejsc
  • rozbudowane możliwości raportowe
Najważniejszą cechą są polskie znaki. Bez nich program jest bezużyteczny. Przykładem takiego programu może być któryś tam z kolei release Legacy: polskie znaki po zapisaniu pliku na dysk i ponownym odczytaniu zmieniały się w krzaki. Nie wiem, jak radzi sobie obecna wersja, ale tamta była bezużyteczna i dlatego musiałem przerzucać dane do innego programu. W takich momentach ważna jest pełna obsługa formatu GEDCOM. A najważniejsze zapisanie polskich znaków w formacie akceptowalnym dla innych programów. I dlatego polecam te programy, które kodują znaki w formacie UNICODE. Takimi programami są Personal Ancestry File (PAF) i GenDesigner.

Z tych dwóch programów wybrałem dla siebie PAF, bo jest znacznie lepszy od GenDesigner'a, no i darmowy. Niestety nie ma polskiej wersji. Faktem jest, że spolonizowana (przez Pawła Szybiaka) wersja PAFa jest w ostatniej fazie testów. Nie oczekiwałbym jednak oficjalnej wersji w najbliższym czasie. Jeżeli więc koniecznie potrzebujesz polskiej obsługi programu to spróbuj GenDesignera. Jest też jeszcze inna droga. Używaj programu Brothers Keeper. To również bardzo mocne narzędzie i istnieje nakładka, która całkowicie go polonizuje, ale polskie literki to nie UNICODE i mogą być problemy przy przerzucaniu danych.

Więcej o poszczególnych programach w kolejnych artykułach.


Internet

W sieci można znaleźć tysiące witryn, które mogą nam pomóc. Nie sposób ich wymienić z nazwy. Dlatego też podstawowym narzędziem genealoga jest wyszukiwarka Internetowa, np. www.google.com. Niestety większość witryn dotyczy genealogii Amerykanów i nawet jeśli dotyczy innych części Świata to tylko dlatego, że jest to serwis dla Amerykanów, którzy szukają przodków w tym miejscu.

Dodatkowo mamy również barierę językową: większość tych stron wymaga znajomości języka obcego, głównie angielskiego. Nie jest jednak aż tak żle. Istnieje wiele wartościowych witryn i powstają nowe.

Moim zdaniem najbardziej przydatnymi adresami w sieci dla Polaków są: Oprócz witryn Internetowych wielką pomocą mogą być również grupy dyskusyjne, szczególnie pl.soc.genealogia. Jeżeli jesteś zalogowany do GenPol tutaj możesz podejrzeć jej ostatnie wątki.
.: Powrót do działu Wprowadzenie :: Powrót do spisu działów :.