Komunikat 003, Tomasz Nitsch
.: Data publikacji 02-Gru-2004 :: Odsłon: 4419 :: Recenzja :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.
Witam,

Bardzo czekam na kolejne zgłoszenia oraz wyklarowanie tych spraw/projektów, o których rozmawiam z kilkoma z Was. Niemniej jednak postanowiłem nie zwlekać dalej z publikacją tego co już od Was otrzymałem.

Jednocześnie chciałbym wyjaśnić jedną dosyć zasadniczą kwestię, którą poruszyło w mailach do różnych cżłonków grupy inicjatywnej kilku z Was. Otóż chodzi o zdanie "Z drugiej strony statut powinien dać prawo do usunięcia z grona PTG członka, który zostanie przez koordynatora projektu wskazany jako nierób." Wiele osób uznało to zdanie jako wymóg zdecydowanego poświęcenia się projektom PTG na takim poziomie, jak czyni to obecnie chociażby Marek J Minakowski, czy ja. A to nie tak. W zamyśle chodzi o to, żeby zrobić cokolwiek wnoszącego jakiś efekt do naszego wspólnego dorobku. Czyli jak już ktoś pojedzie na cmentarz w rodzinnym mieście, to proszę oprócz wyszukania swoich przodków zinwentaryzować wszystkie groby albo przeglądając księgę małżeństw spisać indeks. Trudno jest określić granicę między nieróbstwem, a człowiekiem aktywnym. Myśleliśmy o określeniu wymagania poświęcenia minimum 20 godzin w roku, ale to raczej nie ma sensu bo każdy ma swoje tempo i efekt pracy liczonej w godzinach może być różny. Dodatkowo efekty różnych projektów będą inne. Ostatecznie w założeniach programowych wpisane zostało, że o określeniu aktywności będzie decydował szef projektu.

Wszystkie Wasze deklaracje podzieliłem na trzy części:
 • projekty PTG
  Projekty te będą szkieletem i motorem naszych działań. Od koordynatorów, a właściwie od sposobu zarządzania projektem i jego przygotowania będzie zależeć jego powodzenie.
 • projekty lokalne
  Zgodnie z pewną logiką to będzie najbardziej klasyczna z metod działań. Oznacza to, że ktoś podejmie się pracy w jakimś projekcie, np. inwentaryzacji pomników i wykona taką inwentaryzację w swoim mieście, czy regionie.
  Skrajną postacią takich projektów jest zrealizowanie na swoim terenie wszystkich, czy większości projektów PTG.
 • umiejętności/specjalizacje
  Tutaj spisałem deklaracje osób, które czują się wystarczająco mocne w danym temacie, aby móc wspierać innych. Do tych osób można zwracać się o pomoc, jeśli taka będzie potrzebna w realizacji któregoś z projektów PTG.

Wszystkie opublikowane listy i tematy mogą być modyfikowane i uzupełnianie. Stąd proszę o stosowne informacje i postaram się je w miarę możliwości szybko aktualizować. Chociażby kilkając tutaj: admin@genpol.com Jeszcze w tym roku zamierzam uruchomić forum dyskusyjne, gdzie będzie można dyskutować na tematy tych projektów.

Oto spis rzeczy zgłoszonych do mnie:
 • projekty PTG (szczegółowy opis otrzymasz klikając na jego tytuł)
 • projekty lokalne
  Staszek Pieniążek Górzno
  Śliwice w Borach Tucholskich
  Zbyszek Szybka Kraków i okolice
  Niedźwiedź pow. Limanowa
  Maria Rągowska Szczuczyn Białostocki
  Krzysztof Kołodziejczyk Powiat Legionowski (Jabłonna, Chotomów, Legionowo, Serock, Nieporęt, Wieliszew) oraz region na południe od Chełma Lubelskiego (Chełm, Kumów, Turowiec, Wojsławice, Uchanie, Kamień)
  Waldemar Fronczak księgi Księstwa Łowickiego
  Tomasz Nitsch Bielsko-Biała i okolice
  najpierw: Mazańcowice, Zabrzeg, Rudzica, Grodziec Śl., Hałcnów
 • deklarowane umiejętności
  Anna Sekulska Finanse, księgowość
  Aleksandra Mańka Biegła znajomość jęz. niemieckiego oraz umiejętność czytania drukowanego gotyku i "pisanej" szwabachy
  Zbigniew Szybka Indeksacja ksiąg metrykalnych i dokumentacja fotograficzna
  Waldemar Fronczak Zdobywanie środków unijnych
  Piotr Jeszke Osoba potrafiąca zrobić zdjęcia (w tym dokumentów), wiedza w sprawach wydawniczych.
  Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki Duże doświadczenia w genealogii.
  Tomasz Nitsch Informatyka, www.

Bardzo proszę o przyjrzenie się tym listom, dodanie swoich uwag tak, abyśmy mogli niedługo mieć jej pełną wersję (którą i tak będzie później można uzupełniać). Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda się przygotować wszystkie projekty PTG, a szczególnie ich stronę informatyczną do takiego stanu, aby mogły one ruszyć pełną parą. Póki co proszę o chwilę cierpliwości w oczekiwaniu na moment, gdy zaczniemy zbierać dane i publikować je w Internecie.
Jednocześnie proszę o aktywność wszystkich Was, a szczególnie szefów projektów. Przypominam, że w obecnie bardzo potrzebne są osoby, które znają się na języku programowania php oraz administracji systemem PostNuke.

Serdecznie pozdrawiam,

Tomek Nitsch

.: Powrót do działu Komunikat 003 - projekty i umiejętności :: Powrót do spisu działów :.