Ahnenpass


Ta strona poświęcona jest dokumentowi, który zwał się po niemiecku Ahnenpass, co można przetłumaczyć jako Dowód Korzeni.
Niestety niewiele można znaleźć informacji w Internecie na jego temat. Sprawę utrudnia fakt, że dla wielu z naszych przodków jest dokumentem wstydliwym.
Ahnenpass
Chociaż ciągle informacje moje są niepełne to poniżej znajdziecie podsumowanie wiadomości, jakie wnieśli w czasie dyskusji na pl.soc.genealogia różni ludzi (wszystkim Wielkie Dzięki):
  • Jest to dokument, ktory funkcjonowal w czasach okupacji hitlerowskiej. Jego podstawowym celem było ponoć wykazanie się "właściwym" pochodzeniem, czy inaczej: czystą rasą. Oznaczało to choćby najmniejsze elementy niemieckości, a przynajmniej brak związku z Żydami, czy innymi narodami tępionymi przez nazistów.
  • Dokument miał formę książeczki, która była niejako kolejnym dowodem osobistym. Tyle tylko, że był okazywany w określonych sytuacjach, np. gdy podejmowało się pracę w instytucjach państwowych.
  • Dokument przechowywało się w domu i właśnie w rodzinnych archiwach należy ich szukać.
  • W znalezionych przeze mnie egzemplarzach historia rodziny jest zbadana niezbyt głęboko (2-3 pokolenia). Mimo, że to znacznie mniej niż 6 pokoleń (którymi ponoć musieli się wykazać żołnierze SS) to jednak są >to 2-3 pokolenia wstecz od czasów wojny. W moim przypadku nawet do 1815 roku. A to w mojej wieśniaczej rodzinie zobycz bardzo, bardzo cenna.
  • Zapisy w Ahnenpass nie są oparte na wspomnieniach, ale są to tylko i wyłącznie wpisy dokonywane urzędowo, czyli w moim przypadku w parafiach. Każdy wpis jest poparty stosowną pieczęcią i odnośnikiem do archiwum, np. księgi parafialnej.
  • Oprócz zestawień tabelarycznych na jednej z pierwszych stron można znaleźć gotową do uzupełnienia tablicę genealogiczną do 6 pokoleń wstecz nazywaną Ahnentafel. To zestawienie jest bardzo charakterystyczne: skupia się na korzeniach danej osoby. Nie ma tutaj miejsca na zapisanie informacji o rodzeństwie naszych rodziców, czy dziadków.
Jeżeli masz jakieś dodatkowe informacje albo coś co napisałem powyżej nie jest prawdą to proszę wyślij to do mnie. Chętnie uzupełnię ten artykuł.

Ja znalazłem trzy Ahnenpassy: mojej babki, jej brata i jego żony, która swoją drogą była siostrą mojego dziadka. Ahnenpassy małżeństwa mają na okładkach hitlerowskie wrony, a ta mojej babki jest jakaś inna. Swoją drogą ta wersja z wronami jest trochę uboższa. W zasadzie zawiera tylko formularze osobowe, Ahnentafel i tyle. Ta druga (mojej babki) zawiera kilka dodatkowych formularzy oraz poradnik początkującego genealoga. Pewnie to bardzo ciekawa lektura, ale mój niemiecki jest bardzo słaby, a w dodatku całość jest zapisana gotykiem, więc podarowałem sobie czytanie.

Poniżej znajdziesz galerię Ahnenpassów. Gdy klikniesz na obrazek to otworzy się jeszcze jedno okienko przeglądarki z powiększonym obrazkiem. Gdy klikniesz na kolejny to w tamtym nowootwartym oknie załaduje się to kolejne zdjęcie.
Typ 1 Typ 2
Okładka
Strona tytułowa
Ahnentafel
Strony
Szczegóły


2003 ©  Genealogia Polska
http://genpol.com/