Inwentaryzacja cmentarzy
Jacek Cieczkiewicz
.: Data publikacji 01-Gru-2004 :: Odsłon: 5770 :: Recenzji: 3 :: Drukuj wszystko :.
Recenzje strony


 Inwentaryzacja cmentarzy
Wysłane przez: Ordyczyńska w dniu 13-04-2005 - 00:21
Jacku! Co sądzisz o propozycji przesyłania zdjęć nagrobków? Dysponując aparatami cyfrowymi łatwiej zgromadzić taką bazę.
 
 Cmentarze
Wysłane przez: JózefLis w dniu 20-04-2005 - 06:58
Pomysł jak najbardziej godny poparcia . Też jestem za umieszczaniem zdjęć . Myślę ,że baza z nazwiskami powinna zarazem być bazą odsyłaczy do zdjęć ,może nie wszystkich nagrobków , ale choćby fotografi tych kwater gdzie znajduje się dany grób . Pozdrawiam .
 
 Cmentarze olęderskie
Wysłane przez: juros w dniu 11-02-2006 - 20:48
Od niedawna korzystam z bardzo ciekawej strony GENPOLU, tak często odwiedzanej przez osoby zainteresowane genealogią. Szczególnie interesuje mnie ratowanie zaniedbanych,systematycznie niszczonych cmentarzy ewangelickich , rozsianych na terenie całego kraju. Do tej grupy zaliczyć można cmentarze olęderskie w Wielkopolsce, Mazowszu, Podlasiu a nawet Podkarpaciu. Można wiele w tym zakresie zrobić angażując społeczności lokalne oraz młodzież szkolną. Udało się to znakomicie w gminie Nekla w Wielkopolsce. Powołaliśmy Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Olęderskich , który w okresie od sierpnia 2004 do czerwca 2005 r. uporządkował 8 cmentarzy olęderskich znajdujących się na terenie naszej gminy. Na uroczystości podsumowujące akcję porządkowania cmentarzy, które stanowiły jeden z elementów obchodów jubileuszu 600-lecia Nekli, przybyło 12 gości z Australii. Są oni potomkami olędrów-ewangelików, którzy wyemigrowali w 1846r. do Australii i osiedlili się w okolicach Adelajdy. Każda z tych rodzin posiada bardzo obszerne monografie rodzinne. Korzenie ich drzew genealogicznych sięgają połowy XVIII w., kiedy to ich przodkowie zostali sprowadzeni przez Franciszka Odrowąż Wilkońskiego, właściciela dóbr nekielskich i osiedleni w jego dobrach. Miejscowość ta nazwana została Nekielskimi Olędrami /dzisiaj Nekielka/. W okresie zaborów znana była pod nazwą Nekla Hauland. Zainteresowanch historią osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli, przebiegiem akcji porządkowania cmentarzy oraz jej finałem i oddźwiękiem wśród gości australijskich i mediów zapraszam na stronę internetową http/ www.nekla.pl/cm/ Serdecznie pozdrawiam Jerzy Osypiuk przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Gminie Nekla
 


Recenzje są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
[Powrót do działu Komunikat 003 - projekty i umiejętności | Powrót do spisu działów ]